Wersje

Wersja Data zmiany Autor Opis Akcje
2017-08-28 11:09:45  Beata Kępska

Utworzono artykuł 101183 o nazwie 'Statut'

Podgląd
Zamknij
PolePrzedPo
idpuste101183
user_idpuste1724933
resource_idpuste1388
namepusteStatut
category_idpuste22460
language_idpuste1
shortpusteStatut - treść
fullpuste
Załącznik do Uchwały Nr V/9/2/2015
Sejmiku Województwa Śląskiego
z dnia 25 maja 2015 r.
 
UCHWAŁA NR V/11/19/2015
SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
z dnia 31 sierpnia 2015 r.
w sprawie
zmiany uchwały Nr V/9/2/2015 Sejmiku Województwa Śląskiego
z dnia 25 maja 2015 roku w sprawie nadania statutu
Regionalnemu Ośrodkowi Kultury
w Częstochowie
 
STATUT
REGIONALNEGO OŚRODKA KULTURY
W CZĘSTOCHOWIE
 
Rozdział 1.
Postanowienia ogólne
 
§ 1.
1. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, zwany dalej „Ośrodkiem”, jest wojewódzką samorządową instytucją kultury działającą w szczególności na podstawie:
- ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 406.), zwanej dalej „ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej”,
- ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 z późn. zm.),
- niniejszego statutu.
 
§ 2.
1. Siedzibą Ośrodka jest miasto Częstochowa.
2. Ośrodek prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
 
§ 3.
1. Organizatorem Ośrodka jest Województwo Śląskie.
2. Nadzór nad Ośrodkiem sprawuje Zarząd Województwa Śląskiego.
3. Ośrodek posiada osobowość prawną i jest wpisany do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Województwo Śląskie pod numerem RIK-D/11/99.
4. Ośrodek używa pieczęci podłużnej zawierającej nazwę Ośrodka i jego adres.
 
Rozdział 2.
Zakres działania Ośrodka
 
§ 4.
1. Do zakresu działania Ośrodka należy:
1) rozpoznawanie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców województwa śląskiego oraz integracja działań na rzecz rozwoju kulturalnego,
2) wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej oraz promocja wartościowych dokonań i inicjatyw kulturalnych,
3) ochrona tradycji i dziedzictwa kulturowego zwłaszcza w zakresie folkloru, sztuki ludowej, rękodzieła ludowego i artystycznego oraz ochrony i upowszechniania gwar i dialektów języka polskiego oraz języków mniejszości narodowych i etnicznych ze szczególnym uwzględnieniem częstochowskiego obszaru kulturowego.
2. Ośrodek realizuje zadania, o których mowa w ust. 1, w szczególności przez:
1) współpracę z gminami i powiatami, instytucjami kultury, stowarzyszeniami społeczno-kulturalnymi i naukowymi, organizacjami amatorskiego ruchu artystycznego oraz związkami twórczymi w zakresie programowania i realizacji przedsięwzięć kulturalnych,
2) organizowanie doskonalenia i dokształcania zawodowego, a także specjalistycznego oraz udzielanie pomocy instruktażowo-metodycznej i programowej w zakresie kultury,
3) dokumentowanie, gromadzenie i upowszechnianie dóbr kultury,
4) tworzenie baz danych oraz ich przetwarzanie w celu diagnozowania i prognozowania potrzeb kulturalnych,
5) edukację kulturalną i wychowanie przez sztukę, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży,
6) organizowanie stałych form prezentacji dorobku i osiągnięć amatorskiego ruchu artystycznego oraz promowanie najbardziej wartościowych dokonań twórców i zespołów,
7) wypracowywanie i upowszechnianie nowych form oraz metod pracy w kulturze, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych środków techniki,
8) współdziałanie w zakresie krajowej i zagranicznej wymiany kulturalnej,
9) prowadzenie działalności informacyjno-wydawniczej.
3. Ośrodek może prowadzić inne formy działalności, mające na celu upowszechnianie kultury.
4. Dla realizacji zadań statutowych Ośrodek współdziała w szczególności z osobami fizycznymi, osobami prawnymi oraz jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej.
 
Rozdział 3.
Zarządzanie Ośrodkiem
 
§ 5.
1. Dyrektora Ośrodka, zwanego dalej „dyrektorem”, powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Śląskiego w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
2. Dyrektor zarządza Ośrodkiem, reprezentuje go na zewnątrz, odpowiada za całokształt działalności instytucji, w tym za jej gospodarkę finansową.
3. Dyrektor może ustanawiać swoich pełnomocników, określając termin i zakres upoważnień w formie pełnomocnictwa.
4. Zarząd Województwa Śląskiego może powierzyć zarządzanie Ośrodkiem osobie fizycznej lub prawnej w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
 
§ 6.
1. Dyrektor może tworzyć zespoły doradcze.
2. Zespoły doradcze mają charakter stały albo mogą zostać utworzone dla realizacji konkretnego zadania – wówczas okres ich działania ograniczony jest terminem realizacji tego zadania.
3. W skład zespołów doradczych mogą wchodzić pracownicy Ośrodka oraz osoby spoza niego w liczbie określonej przez dyrektora w akcie o utworzeniu zespołu.
4. Dyrektor informuje organizatora o zamiarze utworzenia zespołu doradczego. Organizator ma prawo desygnowania jednego przedstawiciela jako członka zespołu. Dotyczy to również już istniejących zespołów.
5. Tryb działania zespołów doradczych określają odrębne regulaminy nadawane zarządzeniami dyrektora.
6. Obsługę biurową zespołów doradczych zapewnia Ośrodek.
 
§ 7.
1. Dyrektor odpowiedzialny jest w szczególności za:
1) prowadzenie działalności zgodnie ze statutem,
2) tworzenie warunków do realizacji zadań Ośrodka, o których mowa w § 4, oraz w regulaminie
organizacyjnym,
3) dbałość o mienie i finanse Ośrodka oraz właściwe nimi gospodarowanie,
4) zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami oraz zawieranie innych umów cywilnoprawnych.
2. Dyrektor przedstawia Zarządowi Województwa Śląskiego:
1) roczny plan finansowy Ośrodka w terminie ustalonym przez organizatora.
2) sprawozdania finansowe, w terminach określonych przepisami dotyczącymi sprawozdawczości,
3) roczne sprawozdanie finansowe, o którym mowa w przepisach o rachunkowości,
4) obejmujące okres roku plany działalności statutowej oraz sprawozdania z ich realizacji zaopiniowane uchwałami Rady Programowej, o której mowa w § 9, w terminach określonych przez organizatora,
5) informacje finansowe i merytoryczne w zakresie i terminach ustalonych przez organizatora konieczne do opracowania projektu budżetu Województwa Śląskiego oraz oceny pracy instytucji.
 
§ 8.
Organizację wewnętrzną Ośrodka określa regulamin organizacyjny, nadawany przez dyrektora w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
 
Rozdział 4.
Rada Programowa
 
§ 9.
1. Przy Ośrodku działa Rada Programowa, zwana dalej „Radą”.
2. Członków Rady powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Śląskiego.
3. Rada opiniuje na potrzeby organizatora działania statutowe Ośrodka oraz ich realizację.
4. W skład Rady wchodzą w szczególności: przedstawiciel Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciel Miasta Częstochowa oraz eksperci w dziedzinach właściwych dla działalności instytucji.
5. Kadencja członków Rady trwa cztery lata. Po upływie kadencji Rada pełni swoje obowiązki do czasu powołania przez Zarząd Województwa Śląskiego jej nowego składu.
6. Rada działa na podstawie opracowanego przez siebie i zatwierdzonego przez Zarząd Województwa Śląskiego regulaminu.
7. Pierwsze posiedzenie Rady zwołuje przedstawiciel Zarządu Województwa Śląskiego. Na posiedzeniu tym Rada wybiera spośród swojego składu przewodniczącego.
8. Obsługę biurową Rady zapewnia Ośrodek.
 
Rozdział 5.
Gospodarka finansowa Ośrodka
 
§ 10.
1. Ośrodek prowadzi samodzielną gospodarkę finansową w ramach posiadanych środków oraz na podstawie planu finansowego Ośrodka, kierując się zasadą efektywności ich wykorzystania.
2. Przychodami Ośrodka są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
3. Organizator przekazuje Ośrodkowi środki finansowe w formie dotacji podmiotowej na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych działań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów, w formie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji oraz w formie dotacji celowej na realizację wskazanych zadań i programów.
4. Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w przepisach dotyczących finansów i rachunkowości.
 
§ 11.
1. Do składania oświadczeń woli w imieniu Ośrodka w zakresie praw i obowiązków majątkowych i finansowych uprawniony jest jednoosobowo dyrektor lub osoba przez niego upoważniona.
2. Oświadczenia, o których mowa w ust. 1, wymagają kontrasygnaty głównego księgowego lub osoby przez niego upoważnionej.
 
§ 12.
1. Ośrodek może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą w oparciu o właściwe przepisy prawa regulujące prowadzenie działalności gospodarczej.
2. Dochód z działalności Ośrodka, o której mowa w ust. 1, służy realizacji celów statutowych.
 
Rozdział 6.
Postanowienia końcowe
 
§ 13.
1. Statut Ośrodka nadawany jest uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego.
2. O zmianach statutu decyduje się w trybie właściwym dla jego uchwalenia.
publishfrompuste2017-08-28 00:00:00
_activepuste1
slugpustestatut

Przeczytaj o systemie i przetwarzanych w nim danych

Tożsamość administratora systemu
Administratorem Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP), który służy do udostępniania podmiotowych stron BIP jest Minister Cyfryzacji, mający siedzibę w Warszawie (00-583) przy Al. Ujazdowskich 1/3, który zapewnia jego rozwój i utrzymanie. Minister Cyfryzacji w ramach utrzymywania i udostępniania systemu SSDIP zapewnia bezpieczeństwo publikowanych danych, wymagane funkcjonalności oraz rejestrowanie i nadawanie uprawnień redaktorów BIP dla osób wskazanych we wnioskach podmiotów zainteresowanych utworzeniem własnych stron podmiotowych przy użyciu SSDIP zgodnie z art. 9 ust. 4 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429).
Minister Cyfryzacji, jako administrator systemu SSDIP jest jednocześnie administratorem danych osób wnioskujących o dostęp do SSDIP w celu utworzenia podmiotowych stron BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania.
Tożsamość administratora danych
Administratorem danych osobowych przetwarzanych w systemie SSDIP w zakresie osób wnioskujących o utworzenie podmiotowej strony BIP oraz osób wyznaczonych do ich redagowania (redaktorów podmiotowych stron BIP) jest Minister Cyfryzacji.

Administratorami danych publikowanych na podmiotowych stronach BIP utworzonych w ramach SSDIP są podmioty, które daną stronę podmiotową BIP utworzyły. Podmioty te decydują o treści danych, w tym treści i zakresie danych osobowych publikowanych na podmiotowych stronach BIP, ich rozmieszczeniu, modyfikacji i usuwaniu.
Minister Cyfryzacji, jako Administrator systemu SSDIP w odniesieniu do materiałów publikowanych na podmiotowych stronach BIP jest podmiotem przetwarzającym. Może on ingerować w treść materiałów publikowanych na poszczególnych stronach podmiotowych BIP jedynie w przypadku, gdy właściwy podmiot, który daną stronę utworzył i nią zarządza utracił do niej dostęp lub z innych przyczyn utracił nad nią kontrolę.
Dane kontaktowe administratora systemu SSDIP
Z administratorem systemu SSDIP można się skontaktować poprzez adres email mc@mc.gov.pl, pisemnie na adres siedziby administratora, lub na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa.
Dane kontaktowe inspektora ochrony danych osobowych
Administrator systemu SSDIP wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym może się Pani/Pan skontaktować poprzez email iod@mc.gov.pl lub listownie – na adres ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa. Z inspektorem ochrony danych można się kontaktować wyłącznie w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych osób składających wnioski o udostepnienie SSDIP, redaktorów poszczególnych stron BIP, oraz incydentów bezpieczeństwa.
W sprawach przetwarzania danych osobowych zawartych w treści materiałów publikowanych w ramach poszczególnych stron podmiotowych, należy się kontaktować z inspektorem ochrony danych podmiotu, którego strona BIP dotyczy, ich redaktorem lub kierownictwem podmiotu, który daną stronę podmiotowa BIP utworzył.
Cele przetwarzania i podstawa prawna przetwarzania
Celem przetwarzania danych publikowanych na stronach podmiotowych BIP przez poszczególne podmioty jest udostępnienie informacji publicznej wytworzonej w urzędzie i dotyczącej działalności urzędu. Podstawę prawną publikacji stanowi wypełnienie obowiązku prawnego, o którym mowa w art. 8 oraz art. 9 ust 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Celem udostępniania systemu SSDIP przez Ministra Cyfryzacji jest umożliwienie podmiotom zobowiązanym, o których mowa w art. 4 ust 1 i 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, utworzenia i prowadzenia własnych stron BIP (co wynika z art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ww. ustawy).
Odbiorcy danych lub kategorie odbiorców danych
Dane osobowe w zakresie imienia, nazwiska, nr telefonu, nr faksu dotyczące redaktorów podmiotowych stron BIP oraz dane osobowe publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na poszczególnych podmiotowych stronach BIP są danymi udostępnianymi publicznie bez żadnych ograniczeń, w tym Centralnemu Ośrodkowi Informatycznemu w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 132-136, któremu Ministerstwo Cyfryzacji powierzyło przetwarzanie danych przetwarzanych w ramach platformy SSDIP.
Okres przechowywania danych
Dane dotyczące osób wnioskujących o udostępnienie systemu SSDIP oraz dane osób wyznaczonych na redaktorów stron podmiotowych przechowywane są przez czas, w jakim osoby te pełniły swoje funkcje oraz przez okres wskazany w przepisach prawa po okresie, w którym osoby te przestały pełnić swoje funkcje.
Dane osobowe osób zawarte w materiałach publikowanych w ramach podmiotowych stron BIP przechowywane są przez okres ustalony przez osoby zarządzające treścią tych stron.
Prawa podmiotów danych
Osoby, których dane są przetwarzane w systemie głównym SSDIP, w tym osoby składające wnioski o przyznanie dostępu do SSDIP oraz osoby będące redaktorami podmiotowych stron BIP, mają prawo dostępu do swoich danych, prawo do sprzeciwu, prawo ograniczenia przetwarzania oraz prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, o którym mowa powyżej. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora systemu tj. Ministra Cyfryzacji lub wyznaczonego inspektora ochrony danych na adres iod@mc.gov.pl.
Osoby, których dane są publikowane w ramach treści materiałów zamieszczanych na podmiotowych stronach BIP maja prawo dostępu do danych, prawo do sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo żądania ich sprostowania oraz usunięcia po okresie, w którym ich publikacja jest wymagana. Z wnioskiem w sprawie realizacji ww. praw należy się zwracać do administratora danych podmiotu, którego dana strona BIP dotyczy, lub wyznaczonego przez niego inspektora ochrony danych.
Prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Osobom, których dane są przetwarzane w systemie SSDIP lub na podmiotowych stronach BIP publikowanych przez poszczególne podmioty przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO) z siedzibą w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
Informacja o dobrowolności lub obowiązku podania danych
Przetwarzanie danych osobowych osób składających wnioski o dostęp do SSDIP oraz osób wyznaczonych do redakcji poszczególnych stron podmiotowych BIP jest niezbędne dla zapewnienia kontroli dostępu i wynika z przepisu prawa, tj. art. 9 ust. 4 pkt 3 oraz art. 9 ust. 4a ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429) oraz § 15 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej (Dz. U. Nr 10, poz. 68), w związku z art. 20a ustawy z dnia 17 lutego o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848, 1590 i 2294) i przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2247).
Publikowanie danych osobowych na stronie systemu SSDIP oraz na podmiotowych stronach BIP jest dopuszczalne tylko wtedy, jeśli wynika z przepisów prawa, lub jeśli administrator danych uzyskał zgodę tych osób na ich publikację.



Zapoznałem się..